–Na Slovensku máme ekonomický model, ktorý je výsledkom privatizácie a majetkového prevratu. Plodí nezamestnanosť ( okolo 400 tisíc), chudobu, bezdomovcov, postihnutých exekúciami, narkomanov, gamblerov, vydedencov zo spoločenského života.
– Slovensko je ekonomicky okupované. Takmer 95% výrobnej základne je v súkromných rukách zahraničných spoločností a bánk. Tie nás zbavili spoločného vlastníctva, celého národného hospodárstva vybudovaného za socializmu, na ktoré sme mali nárok zakotvený vo Všeobecnej charte ľudských práv. Cudzie firmy si ročne odvážajú zo Slovenska 90 až 100 miliárd eur. Preto sme „banánovou“ republikou veľmi vzdialenou od sľubovaného Švajčiarska.
–Dlh našej krajiny stúpa a dosiahol 57% hrubého domáceho produktu. Každý občan je zaťažený takmer ôsmimi tisícmi eur štátneho úveru. Nemáme na jeho splácanie, platíme iba úroky. Dane a odvody sú nepostačujúce a štát nepodniká ani nič nevyváža.
– Rozbitím družstiev sme stratili sebestačnosť v potravinách. Drahé potraviny dovážané z veľkej časti zo zahraničia sú navyše zaťažené 20 percentami DPH, hoci v 17 krajinách únie je DPH iba od 5 do 10%. Mnoho ľudí sa zachraňuje pred hladom prídelmi cestovín. Každé piate dieťa žije v nedostatku..
–Sme druhoradou európskou krajinou. V porovnaní so západnou Európou máme iba pätinové mzdy. V západnej časti kontinentu je priemerná mzda 1 900 eur, v SR iba 620 eur. Na Slovensku sú hypotekárne úvery štvornásobne drahšie než v iných európskych štátoch. Zahraničné banky to odôvodňujú tým, že naši obyvatelia sú rizikovými klientmi, pretože máme vysokú nezamestnanosť. A sociálnodemokratická vláda sa iba prizerá.
–Tento systém vytvorili predovšetkým pravicové strany. Hoci sa hlásia názvom k demokracii, nechcú ho zdemokratizovať.
-Kapitalizmus založený na celoplošnej privatizácii neuspel nikde na svete. Napriek tomu ani Smer-SD neráta s jeho zásadnou zmenou.
– Podľa môjho názoru treba vytvoriť nový model, založený na vyváženom vzťahu medzi súkromným a štátnym sektorom. Teda podstatne rozšíriť štátny sektor, ktorý je automaticky stabilizačným faktorom. Vie zabezpečiť plnú zamestnanosť. Je schopný vyplácať spravodlivé mzdy, pretože sa neženie za maximálnymi ziskami a stačí mu rentabilnosť. Západní investori nechávajú súťažiť medzi sebou menšie krajiny, ktorá z nich im poskytne lacnejšiu pracovnú silu. Aj Slovensko doplatilo na túto zvrátenú konkurenciu.
-Chcem osobitne zdôrazniť, že štátny sektor by sa nevytváral vyvlastnením, znárodnením (nič takého), ale vybudovaním nových moderných podnikov: napríklad na potraviny a lieky (generika), pri ktorých by sa využili biotechnológie, v ktorých máme tradíciu. Mohli by sa vyrábať obojživelné záchranné vozidlá. Mohol by sa vyvážať nábytok namiesto surového dreva. Je hriechom nevyužívať 1200 minerálnych prameňov v čase, keď kvalitná voda sa stáva produktom nad zlato.
-Do nových štátnych podnikov by sa vpustil aj súkromný kapitál, ale kontrolný balík akcií by mal štát , ako je tomu v prípadoch 1 500 firiem vo Francúzsku. V prípade potreby by sa dal získať úver za nízky úrok od Číny alebo od inej novej mocnosti. Bola by to tá najlepšia investícia. Niektoré štátne podniky, ktoré by používali najmodernejšie technológie, by sa v budúcnosti mohli premieňať na zamestnanecké akciovky, ktoré predstavujú najdemokratickejšie výrobné vzťahy, pretože zamestnanec je zároveň spolumajiteľom firmy. Táto moja vízia ukazuje, že moderná ľavica, ku ktorej sa hlásim, sa nebojí trhu, avšak je odporcom trhovej totality. Preto žiadam vyváženosť medzi štátnym a súkromným sektorom.
–Je nevyhnutné „odzbrojiť“ zahraničnú finančnú moc a doplniť systém o štátnu banku i poisťovňu. Aby naši občania a podniky dostávali lacnejšie pôžičky a pri sporení podstatne vyššie úroky. Aby naša vláda mohla využívať napr. zisky z povinného ručenia, ktoré platí každý majiteľ motorového vozidla a ktoré v súčasnosti končia v rukách zahraničných majiteľov poisťovní.
-Využiť diplomaciu na získavanie poznatkov o riešení hospodárskych problémov vo svete. Ale tiež na podporu exportu slovenských malých a stredných podnikov.
-Východisko pre Slovensko z ekonomického, sociálneho a civilizačného závozu si netreba vymýšľať, ale treba použiť tak domáce ako aj svetové skúsenosti.
-Pri presadzovaní mojej vízie východiska pre Slovensko by som využíval mienkotvornú silu prezidentskej funkcie:
-Pri podávaní Národnej rade SR správy o stave Slovenskej republiky a o závažných politických otázkach.
– Pri vrátení zákonov s pripomienkami Národnej rade SR.
– Pri účelových vystúpeniach v médiách (napríklad v pravidelnom rozhlasovom programe prezidenta v rozhlase).
-Snažil by som sa pozdvihnúť vedomostnú úroveň obyvateľstva a inšpirovať ho k diskusii o veciach verejných.
– Odstraňoval by som cenzúru zamlčiavaním. Napríklad informácií o podiele Európskej centrálnej banky na umelom zadlžení členských krajín EÚ. Alebo informácií o príčinách čínskych úspechov. Postaral by som sa o to -prepáčte mi expresívny výraz -aby nás nikto viac neopíjal rožkami.
-Požiadal by som vládu, aby informovala verejnosť, koľko peňazí sa získalo privatizáciou priemyselných odvetví, služieb, bytov a iných objektov a ako sa naložilo so získanými prostriedkami. Je to potrebné pre objektívny pohľad na príčiny neutešeného stavu Slovenska.
-Nastolil by som zásadnú otázku, ktorú svojho času nastolil jeden zo zakladateľov Československej republiky, Tomáš G. Masaryk : „Načo je politická nezávislosť, keď existuje ekonomická závislosť ? Ak vláda a parlament ignorujú skutočnosť, že sme ekonomicky nesamostatní , tak prezident ako hlava štátu musí upozorniť, že je to v rozpore s úsilím o hospodársku prosperitu, o ktorú sa máme usilovať, ako sa píše už v preambule Ústavy.
-Upozornil by som na potrebu definovať a presadzovať národné a štátne záujmy Slovenskej republiky. Národ, ktorý sa osamostatnil sa nemôže vyvíjať živelne a nemôže byť hračkou v cudzích rukách. Vláda, parlament a tímy odborníkov musia stanoviť, ako sa bude rozvíjať ekonomika, poľnohospodárstvo, školstvo, zdravotníctvo, kultúra v tom zmysle, aby rozvoj Slovenska bol prospešný pre všetkých obyvateľov a aby sme obnovili ekonomickú samostatnosť.
Áno pán kandidát s veľkou občianskou odvahou isť do prezidentských volieb s jasným programom. Zaslúžiš si podporu vlastencov, ľavičiarov a komunistov. Máš pravdu, že máme slovenskú hymnu, zástavu, ústavu, slovenský parlament, slovenskú vládu, armádu, políciu, avšak nemáme národné hospodárstvo Slovenska, ktoré by vedelo dať prácu všetkým občanom, ktoré by nás uživilo tak, že by nebolo chudoby, ktoré by zabezpečilo pre štát také príjmy, aby si vlády nemuseli každý rok požičiavať na udržanie spoločnosti nad vodou.
Pán Suleiman, niet, čo dodať. Správne... ...
suhlasim s pohladom na slovensky ekonomicky... ...
Celá debata | RSS tejto debaty