Založ si blog

Chceme odstrániť tento dekadentný kapitalizmus! Nech žije socializmus!

Kauza Gorila je jasným dôkazom morálneho zlyhania systému. Toto zlyhanie ako aj kríza všeobecne sú tu preto, lebo sú úzko späté zo štruktúrou kapitalistického systému založenom na vykorisťovaní a chamtivosti. Sme Tí, ktorí presadzujú alternatívy k tomuto systému deklarujúc zámer nahradiť ho niečím lepším, systémom, ktorý bude sociálnejší, spravodlivejší a ľudskejší. Veríme, že touto alternatívou je práve socializmus.

Alternatíva tohto vývoja vôbec nespočíva v reforme finančného trhu, tak ako uvádzajú naši „bratranci“ z radov sociálnych demokratov, ale v zmene smerom k socialistickému trhu kde ústredná téma je sústredená okolo prirodzených potrieb samotného človeka všeobecne a námedzníka špeciálne.

 

Vzhľadom na doterajšie skúsenosti a poznatky získané počas súčasnej krízy na jeden strane a poučenia z našej minulosti počas budovania „reálneho socializmu“ na strane druhej, je nevyhnutné zastaviť sa pri kľúčových bodoch, ktoré by mali charakterizovať takúto spoločnosť cieľom ktorej je snaženie jej progresívnych síl – socializmus.

1ـ. úloha štátu: tak ako zlyhala koncepcia štátu založená na totálnom ovládaní ekonomiky do takej miery, že zasahovala do každej maličkosti, tak na vždy padla aj koncepcia štátu založená na tvrdeniach „ štát je zlý podnikateľ “, „ trh všetko vyrieši “ a štát je len správca dane“. Volanie po zásahu štátu do ekonomiky už nie je len ľavicovou výsadou. Ak to niečo znamená, tak to potvrdzuje naše tvrdenie o nenahraditeľnosti úlohy štátu v ekonomike. Je nevyhnutné varovať pred extrémom totality štátu v ekonomike, ktorá je už prekonaná minimálne v tom, že už nie je možné hovoriť o ekonomike vo vzťahu k jednej krajine. Teda už neexistuje niečo, čo sa dá napríklad charakterizovať ako slovenská  či česká ekonomika, ale existuje ekonomika na Slovensku alebo v Čechách.

Štát prostredníctvom svojho nevyhnutného monopolu nad podnikmi strategického významu zabezpečuje reálne dlhodobú rozvojovú stratégiu hospodárskej politiky. Trh je zo svojej podstaty neschopný podobnú stratégiu vyprodukovať. Od trhu, ktorý podľa všeobecne prijímanej ekonomickej teórie funguje efektívne iba v projektoch prinášajúcich zisk v krátkom čase. Nemožno očakávať, že sa postará aj o potreby verejné, medzi ktoré okrem iného patrí aj životné prostredie.

2. úloha trhu: skúsenosti ukázali, že trh má dôležitú úlohu, nie je možné ho ignorovať. Je to mechanizmus usporiadania vzniknutých prirodzených ľudských potrieb a ich uspokojení.sa tvoril historicky ako ekonomická a sociálna realita. Trh je socialistický, ak ústredná téma a cieľ trhových vzťahov a operácií  je človek.  A naopak, v prípade kapitalistického trhu dôraz a hlavný cieľ spočíva v dosahovaní ziskov.

To bolo jasne viditeľné aj na finančnej kríze a súčasnej svetovej hospodárskej kríze, kde trh šliapal vedľa a odklonil sa zo svojej dráhy,  zmrzačil a zničil mnohé odvetvia a stále spôsobuje veľké ľudské utrpenie. Otázka je, aké prirodzené ľudské potreby napĺňa špekulatívne obchodovanie na finančných trhoch?! Je to len chamtivá potreba aktérov zisku priamo a najrýchlejším spôsobom, bez námahy a najlepšie ďaleko od výrobného procesu. Inak ako vysvetlíme absurdné výkyvy cien ropy počas niekoľkých týždňov? Za zmienku stojí, že ceny potravín sa bláznivo zvýšili! Arogancia kapitalistického trhu spočíva vo vyhlásení, že éra  lacných potravín je preč!

Alternatíva tohto vývoja vôbec nespočíva v reforme finančného trhu, tak ako uvádzajú naši „bratranci“ z radov sociálnych demokratov, ale v zmene smerom k socialistickému trhu kde ústredná téma je sústredená okolo prirodzených potrieb samotného človeka všeobecne a námedzníka špeciálne.

3. Formy vlastníctva: Socializmus je  prirodzený produkt vývoja ľudskej civilizácie. Tvorivosť ľudí nemá žiadne hranice. Preto je chybné obmedzovať socializmus do úzkych rámcov a hotových vopred pripravených receptúr. Socializmus znáša rôznorodosť a dokáže tolerovať veľkú pluralitu rôznych foriem vlastníctva. V socializme môžu vedľa seba existovať, príliš dlho, verejné, súkromné, individuálne, spoločné a družstevné formy vlastníctva. Môžu existovať  vlastníctva štátu, krajov, okresov, obcí, nadácií, náboženských obcí a iné. Je nevyhnutné v priebehu celého procChcemesu spoločenského vývoja nájsť s náležitou podporou formy kolektívneho vlastníctva.

4. Politický systém: socialistický politický systém musí byť založený na organickom spojení socializmu s demokraciou. Politický pluralizmus, sloboda názoru, prejavu a presvedčenia, spolupatričnosť a rešpektovanie vôle voličov, právo na lepšie životné prostredie, právo na občianstvo, právny štát a rozdelenie právomocí a mnohé ďalšie hodnoty sú najväčším úspechom ľudstva v jeho dlhej histórii. Je nevyhnutné na nich trvať, prijať ich, podporovať a sústavne rozvíjať.

 

Jalal Suleiman, podpredseda KSS,

 

 

Nie len územná celistvosť Iraku je otázna, ale celý región je na pokraji chaosu.

21.06.2014

Nikto nečakal, že sa "výborne" vyzbrojený a vycvičení Irackí vládni vojaci dajú na útek pod náporom pár tisíc bojovníkov z organizácie Islamského štátu v Iraku a Levante. Rýchle dobytie viac »

Transatlantická dohoda USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP)

09.04.2014

Rokovania zástupcov EÚ a USA ohľadom dohody o voľnom trhu, najmä štvrté kolo rokovania, ktoré sa konalo koncom minulého mesiaca prebehlo na žiadosť americkej strany diskrétne. Verejnosť okrem viac »

Kandidovať nie je stav! Vízie východiska pre Slovensko- Prezidentský kandidát PhDr. Ján Jurišta

02.02.2014

-Na Slovensku máme ekonomický model, ktorý je výsledkom privatizácie a majetkového prevratu. Plodí nezamestnanosť ( okolo 400 tisíc), chudobu, bezdomovcov, postihnutých exekúciami, narkomanov, viac »

Chášakdží

Chášakdžího dal podľa CIA zabiť saudskoarabský korunný princ

17.11.2018 09:17

Saudskoarabský minister zahraničných vecívyhlásil, že korunný princ nemá s vraždou novinára nič spoločné.

lekáreň, liek, lieky, dôchodca

Hádka o ceny liekov. Kalavská bola na strane Dôvery

17.11.2018 09:00

Dôvera navrhla prehodnotenie cien, ktoré by viedlo k zníženiu platieb zo strany zdravotných poisťovní, a teda k vyšším doplatkom pacientov.

požiar, kalifornia, usa, les, mesto, paradise

Požiar na severe Kalifornie má už 71 obetí, nezvestných môže byť vyše 1000

17.11.2018 08:34

Ide o lesný požiar s najtragickejšou bilanciou v Spojených štátoch za posledné storočie.

Trump Donald USA

Ďalšie clá pre Čínu možno nebudú, naznačil Trump

17.11.2018 08:00

Spojené štáty možno nebudú musieť uvaliť ďalšie clá na tovar z Číny. Uviedol to v piatok americký prezident Donald Trump.

Jalal Suleiman

Ľudský rozum čelí v tomto období neľútostnému útoku na pamäť. Tento útok je frontálny. Má za cieľ tunelovať pamäť a vymazať z nej výsledok duševných a materiálnych hodnôt, ktoré boli získané dlhodobou akumuláciou ľudskej činnosti. Pracujúci, bráňme si!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 42902x
Priemerná čítanosť článkov: 2860x

Autor blogu

Kategórie