Založ si blog

Prečo Francúzsko pomáha Mali? alebo Skutočné dôvody vojenského zásahu v Mali.

Francúzsky prezident Francois Hollande vo svojom prejave deklaroval, že vojenské operácie vykonávané Francúzskom na území zvrchovanej krajiny Mali sú zamerané na obnovenie územnej integrity spriatelenej krajiny a na “boj proti teroristickej agresii, ktorá ohrozuje západnú Afriku ako celok”.

Verejná mienka vo Francúzsku sa domnieva, že zámer tohto vojenského ťaženia je boj proti terorizmu a ochrana francúzskej komunity v Mali, ktorá sa odhaduje v počte 6 000 obyvateľov. Avšak rozsiahla operácia na značnom území Mali znamená opak.

Francúzsky prezident Francois Hollande je najväčší pokrytec zo všetkých terajších európskych lídrov. Tento prezident  nezasahuje v Mali na podporu legitímne zvolenej vlády, ale na podporu terajšej dočasnej vlády povereného prezidenta  Traoré Dioncounda, ktorý bol dosadený  do funkcie v tejto krajine silou vojenského prevratu v marci roku 2012.

Francúzsko v podstate svojho zásahu nie je proti islamským teroristickým skupinám. Veď to bolo práve Francúzsko, ktoré aktívne podporovalo spolu s reakčnými krajinami Perzského zálivu a NATO operáciu na zvrhnutie a zavraždenie Kaddáfiho v roku 2011 a spolupracovala s AL Kaidou a jej teroristickými odnožami v Líbyi. Niečo podobné dnes prebieha v Sýrii kde Francúzsko na čele so svojím novým prezidentom aktívne podporuje rôzne teroristické organizácie v ich boji proti legitímnemu sýrskemu prezidentovi Assadovi, ktorý stojí na čele sekulárnej vlády. Dokonca Francúzsko je tou krajnou ktorá dnes hlasne presadzuje bezpečné oblasti pre islamské a teroristické skupiny v Sýrii pod projektmi s názvom bezletové zóny, humanitárne cesty a pod.

Politické dôvody zásahu

Francúzsko dnes zažíva najväčšie zdražovanie základných komodít i vrátane vody, plynu a elektriny. Ekonomika krajiny je v útlme a vyhliadky sú chabé… Francúzska vláda presadzuje zákony, ktoré sú v prospech francúzskej oligarchie na úkor pracujúcich. Zásah v Mali nebude trvať niekoľko dní ale bude dlhodobejšieho charakteru a má odpútať pozornosť francúzskej verejnej mienky od vnútorných problémov.

Prezident Francúzska Hollande stratil počas pol roka od svojho zvolenia veľkú časť svojej popularity a dúfa, že touto akciou si získa povesť vojenského vodcu, ktorá je platná na “hrdých” Francúzov na jednej strane a na druhej strane mu zabezpečí povesť vodcu v medzinárodnom spoločenstve.

Priame ekonomické dôvody

Mali je bohatou krajinou na nerastné suroviny zlato, železo a Bauxit. Zlato predstavuje v Mali hlavnú exportnú komoditu. Francúzky energetický koncern “Areva” má licenciu na ťažbu Uránu v baniach Imouraren v susednom Nigeri,  ktorá predstavuje jednu tretinu francúzskej spotreby tejto komodity. Toto je pravý ekonomický dôvod, ktorý ženie Francúzsko k ” zabezpečeniu stability v nestabilnom regióne”.

Geopolitické zámery

Zapojenie Francúzska do “riešenia situácie” v Mali je faktom súperenia za účelom získania výhod v Afrike kde Rusko, Čína a Irán si vďaka svojim dobrým vzťahom s Alžírskom a  Džamahíriou vytvorili vynikajúce pozície pre svoje podniky, investorov a obchodníkov.

Francúzsko používa boj proti terorizmu ako zámienku na zabezpečenie si trvalejšej vojenskej prítomnosti v tejto krajine konkrétne a v oblasti všeobecne.

Ďalším geopolitickým hnacím motorom francúzskeho imperializmu je snaha udržiavať frankofónne krajiny v tejto oblasti v určitej jednote a na to potrebuje tu byť vojensky prítomná.

Ďalší nemenej dôležitý faktor je zámer Paríža vojensky a politicky obkľúčiť Alžírsko a dusiť ho. V rámci takzvanej arabskej jari je Alžírsko ďalšou krajinou, ktorá je na rade po prípadnom páde režimu strany Baath na čele s prezidentom Assadom v Sýrii.

Mali je ďalšou ukážkou krajiny, kde si samozvaný lídri medzinárodného spoločenstva pod rúškom takzvanej pomoci spriateleným krajinám a nastolenia demokracie, zabezpečujú dosiahnutie svojich vlastných mocenských, politických a ekonomických záujmov vo svete ktorý, si chcú vytvoriť na svoj obraz. Situácia v Mali je veľmi vážna. Jednostranný vojenský zásah Francúzskych vojenských síl nie je ani len čiastočným riešením vyhrotenej situácii v Mali a v celom regióne. Ba naopak tento zásah bude zdrojom ďalšieho nepokoja. Mali sa tak stáva prvou obeťou odstránenia stabilného režimu a nastolenia chaosu v Líbyii Severoatlantickou alianciou.

 

Jalal Suleiman

 

Nie len územná celistvosť Iraku je otázna, ale celý región je na pokraji chaosu.

21.06.2014

Nikto nečakal, že sa "výborne" vyzbrojený a vycvičení Irackí vládni vojaci dajú na útek pod náporom pár tisíc bojovníkov z organizácie Islamského štátu v Iraku a Levante. Rýchle dobytie viac »

Transatlantická dohoda USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP)

09.04.2014

Rokovania zástupcov EÚ a USA ohľadom dohody o voľnom trhu, najmä štvrté kolo rokovania, ktoré sa konalo koncom minulého mesiaca prebehlo na žiadosť americkej strany diskrétne. Verejnosť okrem viac »

Kandidovať nie je stav! Vízie východiska pre Slovensko- Prezidentský kandidát PhDr. Ján Jurišta

02.02.2014

-Na Slovensku máme ekonomický model, ktorý je výsledkom privatizácie a majetkového prevratu. Plodí nezamestnanosť ( okolo 400 tisíc), chudobu, bezdomovcov, postihnutých exekúciami, narkomanov, viac »

parlamentné voľby 2016, voľby, volebná urna,

O dva týždne môže v krajských voľbách po prvý raz voliť 95-tisíc ľudí

20.10.2017 12:42

Krajské volebné komisie do dnešného dňa ministerstvo vnútra informovali o piatich kandidátoch na predsedov samosprávnych krajov, ktorí už nekandidujú.

obama

Obama aj Bush nepriamo kritizovali svojho následníka v úrade, Donalda Trumpa

20.10.2017 12:24

Bývalý americký prezident Barack Obama sa vo štvrtok prvýkrát od odchodu z Bieleho domu objavil na verejnej politickej scéne.

barcelona referendum katalansko

Madrid pri obmedzení autonómie Katalánska zrejme prevezme políciu

20.10.2017 12:17

Španielska vláda zrejme v rámci obmedzení autonómie Katalánska prevezme velenie katalánskej polície. Povedal to v piatok člen vedenia vládnej Ľudovej strany Fernando Martínez-Maille.

robot v automobilke

Roboty nasadzuje každá piata slovenská firma

20.10.2017 12:00

Ťažkú manuálnu robotu môžu aj na Slovensku už o dvadsať rokov vykonávať len stroje.

Jalal Suleiman

Ľudský rozum čelí v tomto období neľútostnému útoku na pamäť. Tento útok je frontálny. Má za cieľ tunelovať pamäť a vymazať z nej výsledok duševných a materiálnych hodnôt, ktoré boli získané dlhodobou akumuláciou ľudskej činnosti. Pracujúci, bráňme si!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 39671x
Priemerná čítanosť článkov: 2645x

Autor blogu

Kategórie